Arama:

Rod Nedir?

 

Tij bağlantı çubukları olarak adlandırılan rod, betonarme duvarlar arasına yerleştirilen bağlantı çubuklarıdır. Başlıca kullanım alanları liman, rıhtım, dalgakıran ve nehir dolgularıdır. Yardımcı eleman olarak galvanizli siyah somunları ve pulları ile birlikte kullanılır.Ayrıca askı sistemlerinde bağlantı elemanı olarak kullanılmaktadır. Standart ölçü uzunlukları 1 metre olup, ihtiyaca göre özel uzunluklarda üretilebilmektedir. Tie Rod (tij) borularının perde ve kolon kalıplarında tayrotların, beton ile temas etmemesini sağlar.

Çelik ve ahşap kalıplardaki perde beton dökümü sırasında Tie Rot milini muhafaza amacıyla kullanılan borulardır. Tie Rot milini defalarca kullanılabilir bir malzeme olmasını sağlar. İstenilen çap ve boylarda üretilebilmektedir.

Saplama (Tie-Rot) koruyucu boru başlığı betonarme perde-kolon ve kiriş kalıplarının arasındaki mesafeyi sabit tutmak için kullanılan saplamanın kılıf borusunun içerisine beton şerbeti sızmasını önleyen başlıktır. Özel tapası sayesinde kapatılıp veya sökülüp tekrar da kullanılmaktadır.