Arama:

Tij, betonun bazı sebeplerden dolayı birbirinden ayrışması (segregasyon) durumlarında kullanılır. Ayrıca kalıpların bağlanacağı tie-rod delik iç kısımlarının doldurulması gibi tamir işlemlerinde de kullanılmaktadır. Tijler arasında 17 tona kadar kopmaya dayanıklı olanları mevcuttur. Bakımı, takması, sökmesi ve beton oluşumunda çıkan olumsuzluklardan en az etkilenen yapısı nedeniyle tercih edilmektedirler. Bu elemanlar ayrıca tayrot olarak da bilinir. Standart olarak 1m boylarında tam boy diş açılmış başsız silindirik çubukların bir diğer ismi de gijon olarak da adlandırılır.

Tij saplama

Tij Kullanım Alanları ve Avantajları

Tijler mukavemeti yüksek çelik çubuklardır. Yüzeyin kuru olması gibi bir kullanım şartı taşımazlar. Uygulama sırasında işçilik ve maliyet anlamında avantajlıdır.  Kalıpların mukavemetini güçlendiren özelliği sayesinde inşaatların vazgeçilmezidir. Diğer kullanım alanları ise:

Tie-rod deliklerinin doldurulmasında, su depolarında, temel perdelerinde, yüzme ve süs havuzu gibi ıslak hacim döşemelerinde, uçak gövde ve kanatlarda, betonarme yapılarda inşaat demiri veya tayrot yük dengelemesi için, otomotiv sektöründe tayrot direksiyon mekanizmasında kullanılır.

Sektörel anlamda ihtiyaca yönelik farklı ölçü ve ebatlarda tij ölçüleri ile tij çeşitleri üretilmektedir. Bu durum fiyatları üzerinde etken olmaktadır. Tam boy diş açılmış olanları haricinde ortası boş olanları da mevcuttur. Ayrıca içi boş tij de üretilmektedir.

Ayrıca saplama vida hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için gijon saplama nedir? başlıklı merak ettikleriniz bölümündeki yazımızı inceleyebilirsiniz.