Havşa Başlı Vidalar

Havşa Başlı Vidalar

Havşa başlı vidalar, mobilyadan inşaata ve ahşap işlemeye kadar çeşitli farklı uygulamalarda kullanılmaktadır. Gömme vida başı, vidanın çevreye zarar vermeden takılmasına ve daha fazla boşluk bırakılmasına izin verir. Bu vida başı bazen pilot olarak da adlandırılmaktadır. Havşa başlı vidalar, önceden delinmiş deliklerle birlikte kullanılabilmektedir. Ayrıca yüzey vidanın tutuşunu oluşturmaya yardımcı olacak yeterli dokuya sahip olduğu sürece önceden delinmiş delikler olmadan kullanılabilir.

Havşa Başlı Vidaların Kullanım Alanları

Havşa başlı vidalar 200 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Diğer alanlarda olduğu gibi makine mühendisliğinde de birçok kullanım alanına sahiptir. Ağaç işleri, otomotiv, mobilya, inşaat ve farklı imalat türleri gibi birçok endüstride kullanılmaktadırlar. Havşa başlı vidalar, önceden delinmiş deliklere veya dişli deliklere yerleşecek şekilde tasarlanmıştır. Vidanın üzerinde, bir girinti oluşturmak için sürücü ucunun malzemeye girmesine izin veren girintili bir kafa vardır. Vidanın başı girerken girinti yaparak, vida sapının genişliğinden daha küçük bir çapa sahip bir havşa deliği oluşturur. Bu, vidaları ve bağlantı elemanlarını takarken bitişik yüzeylere zarar vermeden sıkı oturan, doğru bir sürüş sağlar.

Vida Yapısı

Havşa başlı vidalar, vida başının üstünde bir havşa ile donatılmıştır. Bir somunu vidaladığınızda, vida başının üzerine yerleştirildiğinde sıkılması zordur. Havşa başlı kafalar bu durumda yardımcı olur. Dişler, bir vida veya cıvatanın üstünde görünen spiral oluklardır. Bu vidanın dişleri, çevresinin tamamı boyunca gitmez, bunun yerine yalnızca yaklaşık üçte birini kaplar. Bu, bir somun taktığınızda kafanın çapının sığması için üçte ikisini bırakır. Vidaların uzunluğu ve genişliği hem inç hem de milimetre (2 mm = 1 inç) olarak ölçülmektedir. Uzunluk bir uçtan diğerine ölçülmektedir.

Bu vidaları takmak için, sivri uçlu bir ataşmana sahip havşa ucuna veya matkap ucuna ihtiyaç vardır. Daha sonra bunu vidalarınızın üstünü delmek ve sıkılmaları için yeterince derin delikler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Havşa başlı vidaların parçaları yüzeye zarar vermeden güvenli bir şekilde bir arada tutmak için kullanılmaktadır. Beton veya ahşabı sabitleyerek suyun girmesini önlemek için binaların yapımında da havşa başlı vidalar kullanılabilir.

Diğer Yazılar