U Bolt Kelepçe Özellikleri

Şekli “U” harfine benzeyen, her iki ucu vida dişi (yiv) bulunan bağlantı elemanıdır. Görüntüsü nedeniyle ’’U’’ harfini andıran bağlantı elemanlarına U Bolt kelepçe denilmektedir. Her bir bağlantı elemanlarında olduğu gibi önemli bir işleve sahiptirler. Çelik boruları zemin, duvar ya da tavan gibi alanlara güvenli ve sağlam bir şekilde sabitlemek amaçlı tercih edilmektedir.

U Bolt Kelepçe Nerede Kullanılmaktadır?

Kelepçeye ve U harfine benzeyen, her iki tarafına somun takılabilen vida dişlerine sahiptir. Kullanılacak alana göre köşebent ya da üzerinde uçlarından daha geniş iki adet delik bulunana tek yüzeyli parçalar ile sağlamlaştırılmaktadır.

Bu elemanlar tek parça şeklinde imal edilmiş sıcak-soğuk basınç altında şekillendirilmiş bağlantı elemanlarındandır. Endüstriyel amaçlı kullanım için ideal olan u-bolt kelepçe, hem yatay hem de dikey zeminlerdeki boruların sabitlenmesinde tercih edilmektedir.

Ayrıca kimya ve gıda alanında, su altı, yat, gemi endüstrisindeki boru sistemlerinde, yangın söndürme hatlarında, deri ve makine sanayisinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

U Bolt Kelepçe Cıvata

Kimya ve benzeri endüstrilerde sıvı ve gazların geçtiği boru tesisatlarında, boruları desteklemek için tercih edilmektedir. Sabitleme dışında, kavisli kaygan noktalarda boruların kanallara montajı amaçlı kullanılmaktadır. 25 mm- 521 mm arasında değişik çap genişliklerine sahiptir.

Yüksek sıcaklık olan yerlerde sabitlemeyi sağlamak ve boru genişlemelerini önlemek amaçlı kullanılabilmektedir. Özel isteğe göre çelik ya da paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Bazen gövdesi krom ile kaplanmaktadır.

Ayrıca temel ve çatılarda çerçeveleme bağlantı elemanları, boru tutucuları ve motor şaftı bileşenleri için kullanılmaktadır. Yatay ve dikey zeminlerde boruların sabitlenmesinde endüstriyel amaçlı kullanımlar için uygundur.

U Bolt Çeşitleri

En sık kullanılan 3 farklı u bolt çeşidi mevcuttur. U Bolt Kelepçe, V U-Bolt ve Kare U Bolt.

U Bolt cıvata: Özellikle inşaat alanında boru hatlarını duvarlara sabitlenmesi için kullanılmaktadır. Kelepçe ölçüleri, destekleyeceği borunun boyutuna göre belirlenmektedir. Aynı zamanda halatları bir arada tutmaya da yaramaktadır.

Gaz yada sıvı geçişi olacak çelik borular taşıyabileceği gaz veya sıvının miktarına göre üretilmektedir. Aynı şekilde u bolt kelepçelerde boruların çaplarına göre üretilmektedir.

U Bolt Ölçüleri tanımlamak için, malzeme türü, anma çapı, iç aralığı, diş boyutları, iç yükseklik ve diş uzunluğu ölçüleri gerekmektedir. Diş ölçü birimi metrik olarak ifade edilmektedir.

Ağır Yük U-Bolt Boru Kelepçe ise yuvarlak şeklinde olup sızıntı oluşabilecek alanlarda kullanılmaktadır.

Diğer Yazılar