Arama:

Hırdavat ve Çeşitleri

 

Hırdavat nedir sorusunun kelime anlamıyla cevabı, çivi, tel, kilit, reze gibi gereksiz, ufak tefek, değersiz eşya metal eşya anlamını taşımaktadır. Ancak günümüzde bir cihaz veya yapının yıpranma bozulma nedeniyle bu nesnelerin tamirat yapılması için gerekli olan malzemelere hırdavat denilmektedir. Bu malzemelerin, günümüzde hırdavatçılık sektöründe yer alan hırdavatçılar tarafından satışı yapılmaktadır. Bu yerler genel olarak nalbur ismiyle anılmaktadır. Bu sözcük yabancı dilde ”Hardware” kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir. Ayrıca kelime anlamıyla onarılamayacak hale gelmiş, işe yaramayacak durumda olan “hurda”, “hurdavat” kelimelerinden de üretildiği bilinmektedir.

 

 

 

Hırdavat Malzemeleri

 

Hırdavat malzemeleri oldukça geniş ürün gamına sahiptirler. Hırdavatın kullanıldığı alanlardan bazıları ve malzemeleri ağaç işleme, el aletleri, bahçe ekipmanları, metal işleme, ağaç kesme motoru aksesuar ve yedek parçaları, jenaratörler, akü şarj ve akü takviye cihazları, akülü aletler, cıvata, kaynak makinaları, otomotiv ürünleri, bahçe ve tarım aletleri, boru işleme malzemeleri, boya tabancaları gibi ürünleri kapsamaktadır.

Günümüzde hırdavat çeşitleri, fiziki nalbur dükkanları veya online hırdavatçı siteler tarafından satışı yapılmaktadır. Oldukça geniş ürün yelpazesine sahip hırdavat dünyasında ihtiyaç duyulan parçalara hırdavat mağazalarında bulmak mümkündür. Ayrıca hırdavat marketlerde vida, somun, dübel gibi en çok kullanılan bağlantı elemanlarını bulabilirsiniz.

Günümüzde bir çok evde hırdavat dolabı adı altında hırdavat el aletleri bulunan ve acil durumlarda insanların kullandığı alanlarda evlerimizin bir köşesinde bulunmaya başlamıştır. Eğer bu tip bir dolap oluşturmak isterseniz hırdavat ürünleri ve hırdavat seti içerinde olması gereken aletlerin başında tornavida, pense, çekiç, allen (alyan) seti, kontrol kalemi, elektrik bandı, metre, maket bıçağı, yapıştırıcı, eldiven, yan keski, kargaburun, vida, matkap ve uçları, dübel, cırt kelepçe seti

 

Diğer Yazılar