Arama:

İmbus Nedir? İmbus Çeşitleri Nelerdir?

Cıvataların baş kısmının temas edeceği gövdenin anahtar kullanılmayacak düzeyde dar olduğu durumlar oluşmaktadır. Aynı şekilde cıvatanın üst kısmının dışarıda olmaması istenmeyen durumlarda mevcuttur. Bu gibi durumlar için tercih edilen silindirik başlı gömme anahtarlı cıvatalara imbus cıvata denir. Ayrıca ismi alyan, alyen veya allen başlı cıvata olarak da kullanılmaktadır. İmbus nedir? İmbus Çeşitleri Nelerdir?

Baş kısmında altıgen boşluk bulunan cıvataları ve vidaları gözde içerisine yerleştirmek için kullanılan araca allen (alyen) anahtar denir. L harfine benzeyen şekille sıkılması amaçlanan sert altıgen çubuktan oluşmaktadır.

İmpus Cıvata Çeşitleri

Makine ve inşaat sektörlerinde tercih edilen imbus çeşitleri, makine parçalarının birleştirilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca inşaat sektöründe çelik konstrüksiyonların montajında da kullanılmaktadır. Farklı imbus çeşitleri mevcuttur. Bunlar; Silindir Başlı, Havşa Başlı, Çelik Setskur, Silindir Başlı Çelik İmpus, Dar Kafa Çelik, Pahlı Çelik Setskur, İncediş Silindirbaş, Bombe Baş, Sivriuçlu Çelik Setskur, Whitworth Unc Silindirbaş, Pullu Bombebaş, Düz Tornavida Bilyalı Setskur, Whitworth Unf Silindirbaş, Metrik Düz Setskur, Metrik Düz Sivriuçlu Setskur, Allen (Alyan) Başlı, Torks Başlı, Flanşlı Bombe Baş, İnce Kafa


Diğer Yazılar