İmbus Cıvata Ölçüleri

İmbus Cıvata

Makine sanayinde farklı makine parçalarını birleştirmek için kullanılan, sökme ve takması kolay olan imbus cıvata ölçüleri olarak farklı çap ve boylarda çeşitleri vardır. Cıvata başının yerleşeceği alan dar olduğu durumlarda cıvatayı sıkmak için somun anahtarları kullanılamaz. Yada cıvata baş kısmının dışarıda kalmaması için silindirik başlı gömme anahtarlı cıvatalar tercih edilmektedir. Bu cıvatalar alyan başlı imbus cıvatalar olarak adlandırılmaktadır. Genellikle altıgen girintiler bulunan imbus cıvatalar; alyen tornavida, alyan anahtar seti veya alyan takım vasıtasıyla monte edilmektedir. Alyan anahtarlar altıgen kenarları olup L harfine benzeyen sert bir çubuktur. Alyan anahtar, cıvata başındaki altıgen girintilerin içerisine oturtulup döndürülerek kullanılmaktadır.

Havşa Başlı İmbus Cıvata

İmbus cıvata ölçüleri farklı boyutlarda yer almaktadır. Farklı çözümler için farklı tipleri mevcuttur. İşin gerektirdiği özelliklere göre imbus cıvata dişleri, metrik ya da inç ölçü birimi kullanılarak üretilebilmektedir. Birde civata başının yer kaplaması istenmeyen veya gizlenmesi gereken durumlar olabilir. Bu tip bağlantılarda havşa başlı imbus cıvata kullanılmaktadır. Havşa başlı imbus cıvatalar ile silindirik imbus başlı cıvatalar arasındaki en büyük fark baş taraflarının daha ince olmasıdır. İnce malzemelerin birbirine bağlanıp, cıvata başlarının gözükememesi gereken durumlarda havşa başlı imbus bağlantı elemanları kullanılmaktadır.

Otomotiv, inşaat, havacılık, savunma gibi endüstrilerde bolca kullanılan imbus cıvata çeşitleri kullanılacak alana göre farklılık göstermektedir.