Arama:

Setskur Ölçüleri

Vidalı pim olarak da bilinen setskurun gövdesinin tümünde vida dişi bulunmaktadır. Bağlantı elemanlar içerinde gövdesinin tamamı vida dişi olan başsız civata türlerindendir. Kasnak gibi parçaların hareketlerinden dolayı onları güvene almak için kullanılmaktadır. Setskur ölçüleri anma çapına göre M3’den başlayıp M20’ye kadar çeşitleri mevcuttur. Aynı zamanda setskur ölçüleri birimi milimetre (mm)’dir.

 

Setskur Ne İşe Yarar?

Birbirine eklenerek çalışan makina parçalarının çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek bağlantı elemanlarının etkilerini önlemek için kullanılmaktadır. Hareketli kasnak, çark benzeri parçalarda sürtme ve çarpma benzeri sorunları yaşatmazlar. Setskurun avantajlarından bir diğeri de kolayca sökülebilmesidir. Gerçek adını İngilizce’de set screw yani Türkçe anlamı ayar vidası kelimesinden almaktadır. Sektörde farklı isimlerle adlandırılabilmektedir. Mesela Setiskur, setuskur, seteskur gibi farklı isimler kullanılır.

 

Setskur çeşitleri

Kullanım amacı ve yerlerine göre setskur üretimi yapılmaktadır. Bilyalı, yaylı, konik, düz, oval gibi birbirinden farklı tipleri bulunmaktadır. Alüminyum, paslanmaz, çelik gibi ve bazen de sadece uç kısmı pom dediğimiz thermo plastik malzemelerden elde edilir. Bilyalı çelik hafif baskılı tornavidalı, Bilyalı çelik ağır baskılı tornavidalı, Bilyalı çelik alyen ağızlı,

Diğer setskur çeşitlerinden bazıları da

  • Pimli setskur tornavidalı,
  • Pimli setskur alyen ağızlı,
  • DIN913 setskur,
  • DIN914 setskur,
  • DIN915 setskur,
  • DIN916 setskur gibi…

Ayrıca ayar vidaları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için setskur nedir? veya setskur çeşitleri yazılarımızı inceleyebilirsiniz.