Arama:

Alyan Anahtarı

Makinalar üzerinde cıvatanın baş kısmının gireceği alan, onu sıkacak anahtarın giremeyeceği boyutlar olması durumunda kullanılan cıvata türlerine imbus cıvata denir. Aynı zamanda alyan anahtarı ile kullanılan cıvatalar olduğundan allen başlı cıvata olarak da bilinmektedir. Bu cıvatalar baş kısmının dışarıda kalması istenen durumlarda da tercih edilmektedir. Baş kısmında altıgen boşluk yer alan cıvata ya da vidaları takmak için kullanılan basit el araçlarıdır. Alyan anahtarı çoğunlukla vidalı sokete kısma sağlamca oturması, “L” harfine benzeyen eşit olamayan kollarının sıkılması yöntemi ile kullanılan sert altıgen çubuklardır.

Farklı çaplarda ve uzunluklarda set şeklinde bulunanlara alyan seti denir. Allen anahtarı kullanım alanları oldukça geniştir. İmalat atölyelerinden, mobilya montajına, oto tamir atölyelerinden, bisiklet parçalarının birleştirilmesine kadar geniş bir kullanım alanı mevcuttur.

Alyan Anahtarı Özellikleri

Alyan anahtarları imalat sırsında paslanmaz çelikten üretilenlerinde korozyon sorunu yaşanmamaktadır. Bu el aleti oldukça basit, küçük ve hafiftir. Vida veya cıvatanın soket kısmındaki temas yüzeylerinde sürtünme kaynaklı hasar oluşabilmektedir. Başı olmayan cıvata veya vidaları sıkmak veya sökmek için kullanılmaktadır.

İmbus Alyan Cıvata Kullanım Alanları

Alyan imbus cıvatalar, makine ve inşaat sanayiinde birçok parçanın montajında sık kullanılan cıvata çeşitleridir. Takmak ve sökmek oldukça basittir. İmalat süreci basittir. İhtiyaca göre havşa başlı, bombe başlı, ince kafalı gibi birçok farklı alyan imbus cıvata çeşitleri üretilmektedir. Alyan imbus cıvatalar dişleri farklı standartlara uygun olacak (metrik, inç) ölçülerde üretilebilmektedir.  Savunma ve havacılık, tekne ve yat aksesuarları, otomotiv, makine ve kimya, ilaç, cephe sistemleri, süt ve gıda, petrokimya, tıbbi aletlerde, mobilya ve inşaat gibi farklı sektörlerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Alyan Anahtar Seti

İhtiyaç doğrultusunda farklı ölçül ve çaplarda bulunan alyan anahtarlarına alyan anahtar seti denilmektedir. Set içerisinde ölçüleri farklı alyan anahtarlar bulunmaktadır. Alyan; altıgen cıvata ve somunları açmak için kullanılan özel tasarımlı basit bir el anahtarıdır. Sanayideki kullanımı dışında bireysel ihtiyaçlara yönelik mobilya montajı, bisiklet tamiri gibi alanlarda da sıkça kullanılmaktadır. Alyan anahtar seti, farklı çap vre ölçülerdeki alyan anahtarlarının birlikte satıldığı bir settir. Set içerisindeki her bir anahtar değişik ölçü ve boyutlardan oluşmaktadır. Alyan anahtar çeşitlerinin lama ölçü birimi (mm) milimetredir. Yanlış ölçüdeki alyan anahtarı montajı yapılacak bağlantı elemanlarına veya alyan anahtarına zarar verebilmektedir. Burada dikkat edilecek nokta bağlantı elemanının ölçüsüne uygun alyan anahtarı seçimi yapılmalıdır. Alyan anahtar, altıgen köşeli bağlantı elemanlarının içine tam gireceği şekilde tasarlanmaktadır. Bağlantı elemanlarının baş kısımlarında bozulma ve buna bağlı korozyon gibi sorunları önlemek için doğru alyan anahtarı seçilmelidir. Bu nedenle montaj sırasında alyan anahtar seti kullanımı avantaj sağlamaktadır.