Arama:

Gergi Çubuğu nedir?

 

İnşaat sektöründe yüksek mukavemetli rod denilen yuvarlak çubuklardan oluşan bağlantı elemanlarıdır. İngilizce’de “tension rod, tie rod” olarak da adlandırılan gergi çubukları, iki ana parçadan oluşurlar. Yüksek mukavemetli yuvarlak çubuk (rod, mil) ve bağlantı parçalarının büyük yükler taşıma özelliğine sahip olup ayrıca nakliye ve kurulum maliyetleri de daha düşük oluyor. Dünya genelinde bağlantı rodu, bağlantı çubuğu veya gergi çubuğu olarak adlandırılmaktadır.

Gergi çubukları, yapılarda yük aktarma ve kuvvetleri kontrol etme maksadıyla kullanılan en önemli araçlardandır. Farklı tendon kuvvetlerine uygun çap alternatifleri vardır. Öngerme kuvveti gergi çubuğunun uç kısmındaki dişli bölgeye mesnet plakası, somun ve pul yardımı ile aktarılır.

Gergi Çubukları Bağlantı

Gergi çubukları standart olarak 6-12 metre uzunluklarda üretilmektedir. Uzunluğun yetersiz kaldığı durumlarda ise manşon vasıtasıyla boyları uzatılabilmektedir. Çubukların uç bağlantı noktaları çatal ve plaka tiplerinde tasarlanmıştır. Pim ve kilitleme aparatı da diğer parçaları arasında yer alır.

 

Gergi Çubuğu Kullanmanın Yararları

Manşon vasıtasıyla istenilen uzunlukta kullanılabilir olması, montajı kolaydır, ayarlanabilir olması nedeniyle ölçüm hataları hızlı tolere edilebilir, farklı ortamlarda kullanılabilen dayanıklı, pratik, yönetilebilen sistemlerdir.

 

Gergi Çubuğu Kullanım Alanları

Fuar alanları, havalimanı, otobüs terminalleri, köprüler, alışveriş merkezleri, endüstriyel binalar, cam tavan gibi alanlarda kullanılmaktadır.