Arama:

Setskur Çeşitleri Nelerdir?

Gövdesi üzerinde vida dişi bulunan başı olmayan cıvata çeşididir. Bir diğer ismi vidalı pim olarak geçen setskur imalat sanayisinde makina imalatında sıkça kullanılan bağlantı elemanlarıdır. Setskur çeşitleri hareketli parçaları güvene almak için kullanılmaktadır.

İmalat sanayisinde setiskur, setuskur, seteskur veya ayar cıvatası gibi çeşitli isimlerle anılmaktadır.

Setskur bir parçayı diğer parçaya bağlamak için parçaların içinden geçmek üzere üretilmiş bağlantı elemanlarıdır. Örneğin bir dişlinin bir şafta sabitlenmesi gerektiğinde sık tercih edilen bir çözümdür.

Uygulama bölgelerine göre farklı setskur çeşitleri mevcuttur. Setskurların baş tipleri yukarıda görüldüğü gibi düz, tırtıklı, düz fincan, oval, yassı, konik ve bilyalı setskur gibi çeşitli amaç ve uygulamalar için kullanılacak setiskur çeşitleri bulunmaktadır.

Setskurlar bağlantı elemanları uygulama alanlarına göre farklı malzemelerden üretilmektedir. Bunlar seramik, çelik ve paslanmaz çelik gibi malzemelerdir.

Ayrıca uç kısımları pom, çelik bilya gibi malzemelerden üretilmektedir.

Bağlantı elemanlar içerinde gövdesinin tümü vida dişi olan başsız cıvata çeşitlerindendir. Setskur cıvata ölçüleri anma çapına göre M3’den başlayıp M20’ye kadar çeşitleri mevcuttur. Aynı zamanda setskur cıvata ölçü birimi milimetre’dir.

Setiskur çeşitleri ;

Bilyalı setskur çelik hafif baskılı tornavidalı,

Bilyalı setskur çelik ağır baskılı tornavidalı, Bilyalı setskur çelik alyen ağızlı,
Pimli setskur tornavidalı, Pimli setskur alyen ağızlı,

DIN913, DIN914, DIN915, DIN916 gibi…

Bilyalı Setiskur

Ayrıca setskur vidalar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için setskur vida ne işe yarar yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Setskur Hakkında Diğer Yazılar