Arama:

Setkur Nedir? Setskur Nerede Kullanılır?

Gövde­si üzerinde vida dişi bulunan fakat başı olmayan bağlantı elemanlarına setskur adı verilmektedir. Montajında alyan anahtarı kullanılarak monte edilmektedir. Setskur nerede kullanılır sorusu merak edilen bir konudur. Gövdenin bir ucu konik yapıda sivri olup, diğer ucu ise alyen başlıdır. Bu özelliği sebebiyle piyasada vidalı pim adıyla kullanılmaktadır.

Setskur Kullanım Alanları

Setskurlar kullanım alanları sınırlıdır. Ancak oldukça önemli görevleri vardır. Sanayide kullanılan makinaların hareketli kısımların ekseninden geçen mil parçasına sabitlenmesi veya ayar yapılmasında kullanılır. Sektörde setiskur, setuskur diye farklı isimlerde de kullanılmaktadır. Gövdesinde vida dişleri bulunması ve başı olmaması nedeniyle miller ve aksların üstünde yer alan volan, çark veya kasnak gibi parçaların yerlerine sabitlenmesi ve ince ayarlarının yapılması sağlanır. Dönen kasnak, çark gibi parçalarda deliğe sürtünmesiz bir şekilde tam girebildiklerinden çarpma gibi parçalara zarar verecek sorunları da yok eder. Bu nedenle bir diğer adı da ayar cıvatası olarak kullanılmaktadır. Genel anlamda setskur, bir parçadan geçerek, bir parçayı diğer bir parçaya bağlamak üzere üretilmişlerdir. Makinalar içerinden kenetlenmiş vaziyette işleyen parçaların çalışmasını etkileyecek olumsuzluklara karşı önlemek amaçlı tercih edilmektedir. Aynı zamanda inşaat sektöründe hırdavat olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. Metallerin ortam ile yaptığı kimyasal reaksiyonlara (oksitlenme) veya olumsuz hava koşullarına göre daha fazla dayanıklılık gösterebilmektedirler.

Setskur Nedir

Setskur Çeşitleri

Setskurlar bir dişliyi bir kasnağa sabitlemek veya sökmek için kullanılan başsız ayar cıvatası olarak tabir edilen bağlantı elemanlarıdır. Türkiye’de hemen hemen her tip setskur çeşitleri üretimi yapılmaktadır, azınlıkta olsa özel tipteki setskurlar yurt dışından temin edilebilmektedir.

Kullanım yerlerine göre çelik, seramik gibi farklı materyallerden üretilen setskurlar; düz, oval, konik, yassı, tırtıklı, bilyalı gibi birçok çeşidi mevcuttur. Bazı setskurların bir ucunda çelik bilya veya pom (termo plastik) gibi özel parçalar kullanılmaktadır. İngilizce bir terim olan set screw, Türkçe anlamı ile ayar vidası anlamına gelmektedir. Setskur cıvata ölçüleri M3-M20 anma çapına sahiptirler ve setskur cıvata ölçü birimi milimetre (mm)’dir.

Diğer Yazılar