Arama:

Ankraj Nasıl Yapılır?

 

İnşaatlarda özellikle beton zeminlerde kullanılan ankraj elemanları, beton içerisinde bağlantı yapmaktadır. Bu durumda akla gelen inşaat sektöründe ankraj nasıl yapılır? sorusudur. Ankrajın amacı çelik ya da demir parçaları beton içerisine yerleştirilmesidir. Beton zeminde açılmış bir delik, dış faktörlerden etkilenmeden, gerilme kuvvetini zemine ulaştırırlar. Ankrajlar inşaatlarda yapı bağlantı elemanları olmalarının yanı sıra birçok farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

 

Ayrıca ankraj elemanları, saplama elemanlarından destek alınarak güvenlik amacı ile de kullanılabilir. Ankraj kullanım alanı çeşitliliğinden dolayı farklı uygulanma yöntemlerine sahiptirler. Fakat bunun yanı sıra ankraj uygulamalarında izlenmesi gereken yönergeler vardır. Ankraj uygulanacak beton ya da duvarın uygun cihazlar ile delinmesi gerekmektedir. Ardından delik içerisinde olan toz ve beton kırıntıları temizlenir. Temizliği tamamlanan bölgeye yapıştırıcı malzeme sıkılır ve içerisine ankraj malzemesi yerleştirilerek sabitleme işlemi yapılır. Ayrıca yüksek mukavemet gereken alanlarda gijon saplama elemanlarından da destek alınabilir.

 

Ankraj kelimesi İngilizcede karşılığı anchor olup bu kelimenin sözlük karşılığında çapa anlamı taşımaktadır. Yani bir şeyi sabit tutmak için bir yere bağlamak, tutturmaktır. İnşaatlarda çelik veya demir malzemenin beton içerisine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

 

Ankraj Nerede Kullanılır?

Gevşek zeminlerde çökmeye önlem almak amaçlı kullanılabilir,
Yeraltındaki ulaşım güzergahları ve yeraltı araç otoparklarında kullanılması mecburidir.
Barajların yükseltilmesi, dalgaların iskelelere zarar vermemesi için,
Kazılarda insan güvenliğini sağlamak amaçlı,
Deprem ve sismik olaylarda, can kayıplarını önlenmesi için kullanılmaktadır.

 

İnşaat sektöründe ankraj örneği: