Arama:

U-Bolt Paslanmaz Kelepçe

Şeklinden anlaşılacağı üzere ’’U’’ harfine benzediğinden dolayı bu kelepçeler U Bolt adıyla kullanılmaktadır. Farklı alanlarda kullanılan çelikten üretilmiş boruların zemin yüzeylere, duvarlara veya tavan gibi alanlara güçlü bir şekilde sabitlemek amaçlı kullanılmaktadır. Kelepçeyi andıran U şeklinde her iki tarafına vida dişi açılmış U-Bolt kelepçe uçlarına somun takılmaktadır. Kullanılacak alana göre bazılarında köşebent veya tek yüzey bir parça ve üzerinde uçlarından daha geniş iki adet delik bulunmaktadır.

U-bolt boru kelepçeleri, tek parça olarak üretilmiş sıcak ya da soğuk basınç altında şekillendirilmiş bağlantı elemanlarından biridir. Endüstriyel amaçlı kullanım için ideal olan u-bolt kelepçe, hem yatay hem de dikey zeminlerdeki boruların sabitlenmesinde tercih edilmektedir.

U Bolt Cıvata Kullanım Alanları

Kullanım alanlarına baktığımızda kimya ve gıda alanında, su altı, yat, gemi endüstrisindeki boru sistemlerinde, yangın söndürme hatlarında, deri ve makine sanayisinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Şekli “U” harfi biçiminde olup, her iki ucu vida dişi (yiv) bulunan cıvatalardır. Özellikle sıvı ve gazların geçtiği boru tesisatlarında, boruları desteklemek için kullanılmaktadır. Sabitleme amaçlı değil, kavisli kaygan noktalarda boruların kanallara monte edilmesi amaçlı kullanılmaktadır. 25 mm- 521 mm aralığında farklı çap genişliğine sahiptirler. Yine sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde sabitlemeyi sağlamak ve boru genişlemelerini önlemek amaçlı kullanılabilmektedir. Özel talebe göre çelik veya paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Üretimde son aşama sonrası gövde yüzeyi üzeri krom ile kaplanabilmektedir.

Ayrıca temel ve çatılarda çerçeveleme bağlantı elemanları, boru tutucuları ve motor şaftı bileşenleri için kullanılmaktadır. Yatay ve dikey zeminlerde boruların sabitlenmesinde endüstriyel amaçlı kullanımlar için uygundur.

 

 

U-Bolt Boru Kelepçe Standartları

Tüm U-Bolt Boru Kelepçeleri DIN 3570 normuna göre üretilmektedir. Gövdeleri çelik veya paslanmaz çelikten üretilebilmektedir. “Ovalama Çapında” imal edilmekle birlikte, istenildiği takdirde “Diş Üstü Çapında” da üretim gerçekleştirilmektedir. Vida kısımları standart metrik ölçülerde üretilmektedir. Özel talebe göre değişik ölçülerde de üretilebilmektedir.

Şekli U harfini andıran ve uçlarında vida dişleri bulunan bir cıvata çeşididir. U bolt cıvata gaz ve sıvıların geçtiği kayar noktalarda boruları desteklemek amaçlı genelde endüstriyel amaçlı kullanılmaktadır. Olası paslanmalara karşı (8-10 Mikron) galvaniz ile kaplıdır. Yatay ve dikey zeminlerde boruların sabitlenmesinde kullanılır. Çelik “Elektro Galvaniz” kaplı ve isteğe göre “304 Kalite Paslanmaz (INOX)” olarak da üretilir. Çift somun ve çift pullu takım halinde kullanılmaktadır. “U BOLT”lar istenilen kalınlık (Metrik) ve ölçüde yapılmaktadır. Dahili veya endüstriyel kullanımlar için uygundur. Genellikle düşey sistemlerde kullanılmaktadır. Boru geçişlerini desteklemek veya yönlendirmek için tasarlanmıştır. Dört adet somun ile birlikte verilmektedir. Karbon Çelik malzemeden üretilmektedir.

U-Bolt Kelepçe Çeşitleri ve Ölçüleri

U Bolt Kelepçe, V U-Bolt ve Kare U Bolt gibi çeşitleri mevcuttur. Boruların kanallara montajı için kullanılan U Bolt cıvata, inşaat sektöründe boru hatlarını duvarlara sabitlenmesini sağlar. U Bolt ölçüleri, desteklediği borunun boyutuna göre belirlenir. U bolt cıvatalar ayrıca halatları bir arada tutmak için de kullanılmaktadır. Bir boru taşıyabileceği gaz veya sıvının miktarına göre üretilmektedir. Aynı şekilde u bolt kelepçelerde boruların çaplarına göre üretilir.

U Bolt Ölçüleri tanımlamak için, malzeme türü, anma çapı, iç aralığı, diş boyutları, iç yükseklik ve diş uzunluğu ölçüleri bilinmesi gerekir. Diş ölçü birimi metrik olarak ifade edilmektedir. M6-M24 aralığında çelik “Elektro Galvaniz” kaplı veya isteğe göre “Paslanmaz (INOX)” olarak da üretimi yapılmaktadır. Farklı ölçülerde üretilen U Bolt fiyatları için de farklılık göstermektedir. Bolt kelepçe fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

U Bolt Kelepçe Avantajları

Çelik konstrüksiyon veya tij ile kullanılan profillerle taşıma sağlanan borularda kullanılabilmektedir.
Montaj sırasında kaynak ya da delik açma ihtiyacı bulunmamaktadır.
Paslanmaya karşı koruma sağlanabilmesi için ürün 8-10 mikron elektro-galvanizle kaplıdır. Standart ölçüdeki borularda kullanılmaktadır. Farklı özel ölçülerdeki u bolt gereksinimleri için bizimle iletişim kurabilirsiniz.
Kelepçenin yüksek hacimli olması imalat ya da montaj esnasında avantaj sağlar. Zamanla gevşeme ile yıpranma gibi olası durumları ortadan kaldırır. Ağır yük U-bolt kelepçe fiyatları, boyut, tolerans ve kaplama tipine göre değişmektedir. Kelepçelerin avantajlarından biride montaj esnasında delik açma, kaynak gibi işlemler gerektirmemesidir. U bolt malzemesi mukavemeti üst seviye çelik malzemelerdir ve kolay kolay kırılmazlar. Ancak soğuk bükme denilen işleme tabi olan boru kelepçeleri daha kırılgan olmaktadır.

Ağır Yük U-Bolt Boru Kelepçe Modelleri Ne İşe Yarar?

Ağır yük U-bolt boru bağlantı kelepçeleri bazı hususlara göre belirlenmektedir. Kullanılacak ünitelerin yük taşıma kapasitesi oldukça önemlidir. Boru üzerindeki kavislerde bulunan döngüsel, normal ve şok kuvvetleri, seçilecek u-bolt kelepçenin ihtiyaç olan ölçüsünü belirlemektedir. Buna göre seçilecek kelepçenin inç ve metrik cinsinden standartları belirlenmektedir.
Ağır yük kapasiteli U-bolt kelepçeler paslanmaz çelikten üretilmektedir. Çinko, boya ve galvaniz kaplama sayesinde kelepçe paslanmaz özelliktedir. Yüksek gerilim hatlarında kullanılan U-bolt boru kelepçe çeşitleri ve cıvataları, hidrojen sızıntısını engellemek ve paslanmaya karşı paslanmaz çelikten üretilmektedir.
Ağır yük u bolt boru kelepçesi çeşitleri farklı boyut ve şekillerde imal edilmektedir. U-bolt boru kelepçesi kullanılmadan önce bazı tanım ve değerlere göre seçilmelidir. Bunlar ana ve yarı çap, diş uzunluğu, referans boyutu, iç bacak uzunluğu, pitch ve pitch çapı