Arama:

Somun Nedir?

Cıvataların farklı parçalar ile güçlü bir biçimde sıkıştırılmasını sağlayan, saplama ve cıvata türü parçaları birbirine bağlayan bağlantı elemanlarına somun adı verilmektedir. Somunlar, cıvata ya da vidanın helis eğrileri arasında oluşan sürtünme kuvvetini kullanmaktadırlar. Sökülüp takılabilen parçalardır. Ortalarındaki delik sayesinde cıvata ile birbirine bağlanmasını, bu sayede bulunduğu yere güçlüce tutunmasını sağlamaktadır. Somun elemanı bağlantı yapılacak parçaya, güçlü bir şekilde sıkılırsa, bağlandığı parçanın mukavemet değerini arttırır.

Somun Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre farklı tipte birçok somun çeşidi mevcuttur. Sık kullanılan somun çeşitleri aşağıda verilmiştir.

Altı Köşe Kör, Kare Kaynak, Kare, Boru Dişi, Flanşlı, İnce Taçlı, Sıkmalı Altı Köşe, Tablalı, Altı Köşe Perçin, Fiberli Flanşlı, Pres, Birleştirme, Kafes, Uzatma, Altı Köşe Kaynak, Altı Köşe Flanşlı, Kontra, Plastik Kelebek, Kelebek, Takviyeli, Yuvarlak Düz Kafa Perçin, Ağır Yük, Ağaç, Silindir, Çelik Konstrüksiyon Somunu gibi türleri bulunmaktadır.

Somun Ne İşe Yarar?

Somunlar, cıvata ya da vidanın helis eğrileri arasında oluşan sürtünme kuvvetini kullanmaktadırlar. Söküp takılan yardımcı parçalar olduğundan ortalarındaki delik sayesinde cıvata ile birbirine güçlü bir şekilde bağlanmasını sağlar. Somunlar ne kadar çok sıkılırsa bağlantı elemanlarının mukavemeti o kadar güçlü olur.

Kullanım alanlarına göre oldukça fazla çeşidi bulunan somunlar, cıvata, vida benzeri bağlantı elemanlarının olduğu her yer de kullanılabilirler. Makine sanayi, otomotiv, beyaz eşya, mobilya, gıda ve sağlık sektöründe birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir.

 

Somun Ölçüleri Nelerdir?

Cıvata ve vida gibi bağlantı elemanlarını, parçalara sıkıca bağlayan somun ölçüleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Somunların 2 farklı ölçüm yöntemi mevcuttur. Bunlar sargılı kısım ve altıgen olan şeklin genişliği ile somun ölçüleri alınmaktadır. Standart olan tasarımları gereği  somun ölçer materyalleri vasıtasıyla somun ölçüleri kolayca ölçülebilmektedir.