Arama:

Setskur Vida

Setskur (Vidalı Pim) tüm gövde üzerinde sadece vida dişi bulunan başı olmayan civata grubudur. Diğer adı vidalı pim olarak geçen setskur vida tüm gövdesi üzerinde vida dişi olan başı olmayan cıvatalardır. Mil ve akslar üzerinde bulunan kasnak gibi hareketli parçaların konumunu güvene almak için kullanılmaktadır.

 

Setskur Ne İşe Yarar?

Asıl amacı iki parçanın birleştirilmesi ve ayar cıvatası olarak kullanılmaktadır. Mil ve yatak arasındaki bağlantılarda da kullanılmaktadır. Birbirine kenetlenerek çalışan parçaların çalışmasına engel oluşturabilecek diğer bağlantı elemanlarının olumsuz etkilerini önlemek için kullanılmaktadır. Ayrıca inşaat hırdavatında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Korozyon veya sert hava koşullarına göre daha fazla mukavemet gösterebilmektedirler. Dönen kasnak, çark gibi parçalarda deliğe tam boyunca girebildiklerinden sürtünme, çarpma gibi sorunları ortadan kaldırır.

Asıl ismini İngilizce’den set screw yani Türkçe anlamı ayar vidasından almaktadır. Sanayideki imalat ortamlarında çok farklı tiplerde söylenmektedir. Bunlar setiskur, setuskur ve setskur’dur.

Mil ve akslar üzerinde çoğunlukla yer alan, sabitlemek amaçlı malzemelerdir. Kullanım yeri ve amacına göre üretilmektedirler. Bilyalı, yaylı, konik, düz, oval gibi birbirinden farklı tipleri bulunmaktadır. Alüminyum, paslanmaz, çelik gibi ve bazen de sadece uç kısmı pom dediğimiz thermo plastik malzemelerden elde edilir.

Özet olarak; setskurlar bir dişli parçasını bir kasnağa sabitlemek ve sonrasında gerektiğine sökmek için kullanılan başsız cıvata olarak tabir edilen iş parçalarıdır.
Setskurlar, Türkiye’de üretimi yapılmaktadır lakin bazı özel setskurlar sadece yurt dışında ki bazı firmaların üretimi sayesinde olmaktadır.

Ayrıca setskur vidalar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için setskur çeşitleri yazılarımızı inceleyebilirsiniz.