Rondela Nedir?

Vida Pulu

Rondela Pul ne demektir?

Rondela nedir?  Bağlantı elemanlarından cıvatanın baş kısmının, takıldığı yüzey üzerinde hasar oluşturmaması, temas noktasını genişleterek engeller. Aynı zamanda cıvatanın yüzey ile sürtünmesini engellediğinden rahat bir şekilde sökülmesini sağlayan parçadır. Ayrıca diğer bir ismi de pul olarak kullanılmaktadır. Rondelalar ortası boşluklu çoğunlukla metal halka biçiminde üretilmektedir.

Rondela nedir? Ne İşe Yarar? Nereye Takılır?

Bağlantı elemanlarından özellikle somun, vida, cıvata bağlantı yaptıkları ana parçalarda farklı oranlarda kuvvetlere maruz kalırlar. Ya da sürekli titreşim sonucu gevşemelere yol açarlar. Sanayide birçok mekanik veya elektronik cihazlar ince ayarlar sayesinde verimli çalışabilmektedir. Bu tip gevşemeler ayar bozulması ve benzeri sorunları beraberinde getireceğinden ciddi verim kayıpları oluşabilmektedir. Hatta makinaların çalışması sırasında titreşim sonucu yerinden çıkan bir parçanın hayati sonuçları olabileceği unutulmamalıdır. Bu tip senaryoların oluşmaması için bağlantı elemanlarını kontrollü bir şekilde kullanımı için rondela pul tercih edilmektedir. Bu işleme frenleme denilmektedir.

 

Rondela Nedir? Rondela Çeşitleri Nelerdir?

Rondelalar kullanım alanlarına göre farklı tiplerde üretilmektedir. Pul çeşitlerinden bazıları:

Metrik düz, INCH düz, Metrik yaylı, INCH yaylı, Bakır, İçten Tırtıllı, Dıştan Tırtıllı, Şase, Alüminyum, Layner, Rulman Baskı Pulları, Çanak Pullar, Kalın Çanak, Ondule Pullar A Tipi, Ondule Pullar B Tipi, Manşon Pulları, Kilitli Pullar, EPDM Pul, Imbus Rondela, A, U, I Rondela çeşitleri mevcuttur.

 

Rondela İmalatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle imalat sırasında hammadde tabaka halinde kesilmektedir. Sonrasında belirli ölçülerde hazırlanmış olan kalıplar oranlarına göre yüksek tonajlı eksantrik presler ile basım işlemi tamamlanır. Devamında kontrol yapılarak eleme, vibrasyon testi, parlatma ve paketleme aşamalarıyla imalat tamamlanmaktadır. Pullar farklı çeşitlerde üretilebilmektedir. İhtiyaca göre rondela üretimi yapılabilmektedir. Metal rondela dışında farklı madenlerden de rondela imalatı yapılmaktadır. Rondela pul fiyatları için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ayrıca vida pulu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için vida pulu çeşitleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar