Arama:

Tij Fiyatları Ne Kadar?

Tij, inşaatlarda perde beton, kolan ve kiriş gibi yapı elemanlarının bağlantı ve kalıp kurulumunu sağlayan kalıp gergi miline denir. Ayrıca tij diğer isimleriyle, ti-rot, tie-rod, tayrot ve tayrod olarak da geçmektedir. Sektörel anlamda ihtiyaca yönelik farklı ölçü ve ebatlarda tij çeşitleri üretilmektedir. Bu durum tij fiyatları ne kadar sorusunu akla getiriyor. Mukavemet gücü, kullanım alanı esnekliği ve çeşitliliği inşaat sektöründe yoğun kullanım nedeniyle tij yapı elemanına karşı talebi arttırmıştır. Kullanım alanlarında biri de betonun birbirinden ayrışması (segregasyon) durumlarında kullanılmaktadır. Ayrıca kalıpların bağlandığı deliklerinin doldurulmasında kullanılır. İç çapı küçük borucuklardan oluştuğundan beton içine işleyerek beton ile çelik çubukların kenetlenmesini sağlar. Tij beton zemine, kolon ve kiriş gibi yapı elemanlarının deliklerine uygulandıktan sonra koruyucu istemez.

Tij saplama

Farklı amaçlarda kullanılmasından dolayı çeşitli boyut ve farklı türlerde üretilmektedir. Bu yapı elemanlarının özellikleri, sağladığı hızlı çözümler ve sağlam yapısı ile en çok tercih edileni yassı tij çeşididir. Kopma gücü 17 tona kadar dayanıklı olan bu elemanlar; ayrıca montajı ve bakımları basit, beton şerbeti kaynaklı sorunlardan etkilenme olasılığı daha düşüktür.

Tij Çeşitleri

 

Tij dirençleri yüksek çelik çubuktur. Tijler çalışma yüküne göre farklı ölçülerde üretilmektedir. Anma ölçüsü metrik ile ifade edilir ve ölçü birimi milimetredir. M8-M100 arasında çeşitleri anma ölçüleriyle üretilmektedir. Tijler gijon çeşitlerinden biridir. Yüzeyin kuru veya ıslak olması gibi bir zorunluluk taşımazlar. Her yüzeyde rahatça kullanılmaktadır. Uygulama sırasında tij çeşitleri işçilik ve maliyet olarak avantajlıdır. Kalıpların direncini güçlendiren özelliği nedeniyle inşaatların olmazsa olmazıdır.

tij tayrot tie-rod fiyatları ne kadar

 

Tij Kullanım Alanları

 

Tie-rod deliklerinin doldurulmasında, su depolarında, temel perdelerinde, yüzme ve süs havuzu gibi ıslak hacim döşemelerinde, uçak gövde ve kanatlarda, betonarme yapılarda inşaat demiri veya yük dengelemesi için, otomotiv sektöründe tayrot direksiyon mekanizmasında kullanılır. Tam boy diş açılmış olanları haricinde ortası boş olanları da mevcuttur. Ayrıca içi boş tij de üretilmektedir. Tijlerin ölçüleri çalışma yüküne göre belirlenmektedir. Tijlerin kullanım miktarı, soğuk derzler 2×2 cm açıldığında metrede 0,800 kg malzeme kullanılmaktadır.

 

Diğer Yazılar