Arama:

İskele kelepçesi nedir?

 

İnşaat alanı ve şantiyelerde çalışan personelin daha yukarılarda güvenli bir şekilde çalışmaları için iskeleler kurulmaktadır. Bu iskeleler çelik gibi güçlü metallerden üretilmektedir. Bu boruların birbirine sağlam ve güvenli bir şekilde bağlanması için iskele kelepçesi kullanılmaktadır. Bina cephelerinde veya inşaat şantiyelerinde iskele ayaklarının dış yüzeye (cepheye) sabitlenmesi için kullanılan aparatlardır. Ayrıca tij demiri olarak da kullanılmaktadır.

 

İskele kelepçesinin büyüklüğü, şekli ve işlevi değişkenlik göstermektedir. Köşe kelepçeleri genellikle üç veya daha fazla iskele borusunu birbirine bağlayacak formatta T harfine benzer. Her bir boruyu birbirine sabitlemek için iskele kıskacı, genellikle bir somun ve cıvata sistemi kullanılarak sıkılmaktadır.

Kelepçeler genel olarak; yüksek kaliteli, sertleştirilmiş çelikten üretilmektedir. Ayrıca alüminyumdan kelepçelerde üretilmektedir. Ancak çelik kelepçeler performans bakımından daha güçlüdür ve dayanıklıdır.

 

Kelepçelerinin kullanım kolaylığı için kanatlı somun sistemleri ve hızlı bırakma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler iskele kelepçelerinin hızlı ve rahat takılıp çıkarılmasını sağlamaktadır. Ancak bu sistemlerin kurulum esnasında doğru monte edildiğinden emin olunması gerekir.

 

İskele Kelepçesi Ne İşe Yarar?

 

Bina cephesi gibi alanlara sabitlenmesi durumunda iskelelerin güvenli ve sağlam durmasını sağlar.
Birbirine bağlanan çelik borularda oluşabilecek salınımları azaltarak iskele üzerinde hareketi rahatlatır..
İskele kelepçesinin bağlı olduğu saplama veya iskele kıskacı paslanmamış durumda olması kritiktir. Aksi takdirde duvarın içinde kırılma yaşanarak güvenlik tehdidi oluşturabilir.

 

İskele Kelepçesi Çeşitleri

Hareketli Kelepçe, Sabit Kelepçe, Çiftli Kelepçe, Tekli Kelepçe, İskele Kiriş Kelepçesi, Putlog Yaprak Kelepçe, Board Retaining, İskele Kelepçe, Döner Kelepçe, 48/60 Kelepçe, 60/60 Kelepçe, İskele Boru Kelepçe