Arama:

İmbus Nedir?

Baş kısmı altıgen şeklinde olup alyan anahtar ile sökülen cıvata türüne imbus denir. Cıvata üst kısmının dışarıda gözükmesi istenmeyen durumlarda tercih edilmektedir. Aynı zamanda cıvata üst kısmının gireceği alanın dar olduğu durumlarda da kullanılan başı silindir ve gömme olan cıvata çeşididir. Alyan , allen, alyen gibi farklı isimlerde kullanılmaktadır. Sıkma işlemi için, L şeklinde sert altıgen çubuk olan alyan anahtarı kullanılmaktadır.

İnşaat ve sanayide birleştirme ve montaj işlemlerinde kullanılmaktadır. İmbus cıvata paslanmaz özelliği dışında bağlanması ve çözülmesi pratiktir. Üretimi kolaydır. Her duruma uygun çeşitleri ile alternatif çözümler sağlamaktadır. İnce malzemelerin montajında baş kısmı dışarıda kalması istenmiyorsa gömme başlı olanları tercih edilmektedir.

İmbus çeşitleri arasında havşa başlı, bombe başlı ve ince kafalı imbuslar vardır. İmbusların kullanıldıkları alanlar başta inşaat, savunma sanayi, havacılık, yat aksesuarları, otomotiv, makine ve kimya endüstrisi, ilaç, cephe sistemleri, süt ve gıda sanayi, kimya, petrokimya, tıbbi aletler ve benzeri alanlarda kullanılmaktadır.

Diğer Yazılar