Arama:

Gijon Nedir?

Boyu 1m ve üzeri olup tümüne veya orta kısım hariç bölümlere diş açılmış başı olmayan silindirik çubuklara gijon denir. Diğer bir ismi tij çubuğu olarak da kullanılmaktadır. Her iki tarafı diş açılmış veya orta kısmında diş açılmamış olanları da mevcuttur. Dayanıklılık derecesi 5.6-8.8-10.9’dur. Genellikle cıvataların uzunluk olarak yetersiz kaldıkları yerlerde veya kalıp üzerinde kör deliklerde kullanılmaktadır.

M4 – M16 aralığında üretimi yapılan gijonlar, isteğe göre farklı boyutlarda da üretilmektedir. Özel karışımlı çinkodan imal edilen bu bağlantı elemanları paslanmaya karşı korunaklıdır. Dişli yapısı gijon bağlantı elemanına daha yüksek tutucu özelliği katmaktadır, bu nedenle askı sistemlerinde tercih edilmektedir.

Gijonun bir ucu vida açılan yuvaya, diğer ucu ise somun vasıtasıyla bağlantı kurulur. Gerekli görüldüğünde kesilerek istenilen ölçülere getirilip kullanılmaktadır. Ayrıca kelebek somun vasıtasıyla gerdirme için de kullanılabilir.

Gijon

Tij gijon nedir?

Diğer adıyla gijon tij çubuğu olarak bilinir. İnşaat sektöründe ve yüksek gerilim hatlarında bağlantı elemanı olarak kullanılır. Bir metre ve üzeri uzunluğa sahiptirler. M4 – M16 aralığında üretimi yapılan tij çeşitleri, özel isteğe göre daha büyük imal edilmektedir.

Paslanmaya karşı özel çinkodan üretilen bu bağlantı elemanı, hırdavat sektöründe önemli bir yere sahiptir. Dişli yapıda tasarlanan ve daha güçlü tutucu özelliğe sahip bağlantı elemanı, askı sistemlerinin vazgeçilmez parçalarıdır.

Gijon nerelerde kullanılır?

Her sektörde çeşitli çap ve boylarda kullanılır. Ağırlıklı olarak prefabrik yapı sektöründe ankraj bulonları, uydu ve iletişim sektörü anten bağlantı sapması, makine sektöründe çeşitli çap ve boylarda, asansör sektöründe kabin bağlantılarında, otomotiv sanayinde aks parçalarını bağlamak için, inşaat sektöründe çelik yapıların bağlantısında yüksek mukavemetli gijonlar kullanılmaktadır.

Gijon nedir

 

Gijon çeşitleri nelerdir?

  • Mil
  • Vida
  • Tij

Ayrıca saplama vida hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için saplama ölçüleri veya saplama çeşitleri yazılarımızı inceleyebilirsiniz.


Diğer Yazılar