Arama:

Kupilya Nedir?

Kupilya pimi, özellikle titreşim oluşturan makinelerde, somunların, ayar bileziklerinin emniyete alıp sökülmesini engellemek için kullanılan bağlantı elemanlarıdır. Diğer isimleri, kupilya, gupilya, gopilya ve İngilizce: cotter

Sert çelik telden imal edilip ortadan ikiye katlanmıştır. Uçlu cıvatalarda diş kısmının üstündeki delikten geçirilerek kullanılmaktadır.

kopilya-ne-ise yarar

Kopilya (Gupilya) Ne İşe Yarar?

Ana amacı güvenliktir. Titreşimli çalışan cihazlarda, somunların titreşim kaynaklı çözülmesini, perno ve ayar bileziklerinin ekseni boyunca çözülmesini güvene almak amacıyla kullanılmaktadır. Yarım daire kesitli sert çelik tel çubuklardan maşa şeklinde biçimlendirilmişlerdir. Cıvata üzerindeki deliğe takıldıktan sonra bükülen tarafta gözlük denilen yuvarlak kısım bırakılır. Diğer ucu ise cıvata üzerindeki delikten çıktıktan sonra iki uç birbirine bağlanarak ters yönde bükülerek kullanılmaktadır. Pim kopilya çapı, kullanılacak cıvata delik çapına göre seçilir.

Kopilya (Kupilya) Çeşitleri

Diğer bir adıyla kopilyalar 3 çeşide ayrılırlar. Yay biçimli g0pilya, kama biçimli kopilya ve en çok kullanılan maşa biçimli gupilyalardır. Bunlar dışında diğer kupilya çeşitleri nadiren de olsa ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Gupilyalar akma ve paslanmayan çelik, bakır-çinko alaşımları, bakır alaşımlı yay çeliği, bakır, alüminyumdan üretilmektedir. Ayrıca talebe göre krom, pirinç veya nikel gibi malzemelerden de üretilebilmektedir.

Kopilya Ölçüleri, İmalatı ve Fiyatları

Kopilyalar TS 2339/1 Standartlarına göre hazırlanıp kopilya ölçüleri oluşturulmaktadır. Belirtilmeyen hususlarda ve biçimlendirmede üreticiler kopilya imalatı için kendileri belirleyici olabilirler. Bu değişkenlere de göre kopilya fiyat bilgisi oluşmaktadır.

Kopilyalar hakkındaki kopilya nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? Kopilya malzemesi, ölçüleri ve standartları nelerdir? sorularına yanıtları bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.