İmbus Cıvata Nedir? Ne İşe Yarar?

İmbus Cıvata

İmbus Cıvata, bir metal veya tahta parçasını başka bir metal veya tahta parçasına sabitlemek için yapılmış bir tür bağlantı elemanıdır. İmbuslar, iç basınç ve ısı ile cıvata başı etrafında çelik oluşturan bir sistem olan imbus kullanılarak üretilmektedir.

Bu cıvata çeşidi metalden yapılmıştır ve çoğu zaman yuvarlak başlıdır. Dış dişli, somun, makine vidaları veya genel amaçlı uygulamalarla kullanım gibi belirli bir amaç için tasarlanmıştır. İç diş, sıkma ve gevşetme için kavrama sağlamak üzere cıvatanın veya somunun göbeğinden geçer. Bir cıvatadaki dişler bir açıyla kesilir, böylece tornavida yukarıdan vida başının altına yerleştirildiğinde, yanlara doğru sıkmak için döner.

İmbus Cıvata Çeşitleri

En yaygın cıvata türleri, imbus vidası adı verilen harici bir döner tahrik cihazı ile sabitlenen imbus cıvatalarıdır. Bu imbus vidaları, standart vidalardan daha büyük çaplara sahiptir ve dış yüzeylerinde konik bir temas noktasına sahiptir. Bu tip cıvatanın bir örneği T imbus cıvatasıdır. T-cıvata, birer uçta ve bir merkezde olmak üzere iki paralel plakaya sahip bir makine vidasıdır. Plakalar T şeklinde bir kama ile birbirine bağlanmıştır.

Bir sonraki en yaygın cıvata türü yuvarlak veya kare başlı vidadır. Yuvarlak başlı cıvatanın düz bir yüzeyi ve pürüzsüz bir noktası vardır. Kare başlı bir cıvata ise yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Tipik olarak rondelalardan veya kesicilerden daha az kesilme olasılığı daha düşüktür. Bazı vidaların hiç başı yoktur, bunun yerine şafttan dışarı çıkan düz dişleri vardır. Bu vidalara bazen bir vida oluşturma yeteneklerinden dolayı kendinden kılavuzlu vidalar denir.

İmbus Cıvatalar, matkap uçlu alçıpan vidalar, mafsallı cıvatalar ve imbus cıvatalar gibi farklı tiplerde gelir. Mafsallı cıvataların, üçüncü dişin depolamasında, ilk iki dişe gizlendiği başlarında bir yerine iki “diş” vardır.  Bir imbus cıvatası, bir yerine iki başlı dişli bir cıvatadır. Bunlar, başın uzun bir dişe sahip olması ve kısa bir dişe sahip olması gerekir.

İmbus Cıvata Kullanım Alanları

Mafsallı cıvatalar, gereken vida uzunluğu matkabınızın alabileceğinden daha uzun olduğunda kullanılmaktadır. Beton gibi sert yüzeylerde delik açmanız gerektiğinde, ancak yine de darbeli tornavida veya matkap kullanmadan vida takmak istediğinizde mafsallı cıvata kullanışlıdır.

İki tür alçıpan vidası vardır. Alçıpanın içine kendi deliğini açan matkap uçlu vida ve kendi kendine matkap olmayan vida. Kendinden kılavuzlu vidalar, alçıpanın çatlamadan delinmesine yardımcı olmak için oluklu bir kafaya sahiptir. Kendinden kılavuzlu olmayan İmbus vidalar, duvara delmek için özel bir alet gerektirmektedir.