Öngermeli Ankraj Nedir?

Öngermeli Ankraj

Öngermeli ankrajlar sadece gerilim ankrajlarıdır. Kesme kuvvetleri için değil, çekme kuvvetleri için kullanılmaktadır.

Beton tam yük taşıma kapasitesine ulaşmadan önce öngermeli ankrajlar betona gömülmelidir. Bunun nedeni, öngermeli çeliğin yorulmaya karşı hassas olmasıdır. Betona gömülmeden önce gergin durumdaysa, zamanla tekrarlanan yükleme nedeniyle çeliğin zayıflaması anlamına gelir. Bunu yapmanın en iyi yolu, ön gerilim ankrajını bir taze beton tüpüne gömmektir. Ancak gerekirse önceden sertleştirilmiş betonun içine de yerleştirilebilir.

Öngermeli ankrajlar, en zorlu koşullara dayanmalarına yardımcı olmak için otoyollarda, yüksek binalarda ve köprülerde kullanılır. Buna ek olarak benzinlikler ve büyük şirketlerde düşük maliyeti sebebiyle sık tercih edilmektedir.

Ayrıca, döşeme levhasını yerinde tutmak için yüksek binalarda kullanılırlar. Öngermeli Ankrajlar, sıkıştırarak ve gererek çalışır, böylece rüzgardan kaynaklanan hareket, ankrajların çatlamasına neden olmaz.

Öngermeli Ankrajların Avantajları ve Dezavantajları

Öngermeli ankraj, binalar için beton yığına destek sağlayan çelik bir yapıdır. Öngermeli ankrajlar, geleneksel ankrajlardan daha ucuz oldukları için avantajlıdır. Ankrajlar ayrıca geleneksel ankrajlarda büyük bir sorun olan korozyona karşı daha dirençli olma avantajına sahiptir. Bununla birlikte, öngermeli ankrajların dezavantajları da vardır. Bunları düzgün bir şekilde nasıl kuracağını bilen daha az insan var. Ayrıca kurulum için daha fazla işçilik ve maliyet gerektiriyor. Bu onların avantaj ve dezavantajlarından bazıları diğerleri ise şöyle:

Daha yüksek mukavemet kapasitesi darbe

Titreşime karşı daha iyi direnç

Gibi maddeler diğer avantajlarıdır. Bunun yanında bir de dezavantajları vardır.

Bununla birlikte, öngermeli ankrajın bir diğer dezavantajı, kurulum maliyetini artıran kurulum için özel ekipman gerektirmesidir.

Ön Germe Sistemli Farklı Beton Yapı Çeşitleri:

– Enerji santralleri

– Petrokimya ve petrol rafineri tesisleri

– Büyük endüstriyel ve ticari binalar

– Köprüler ve üst geçitler

– Stadyumlar ve arenalar gibi endüstriler

– Prekast beton yapılar gibi çeşitli kullanım alanları ve bölgeleri bulunmaktadır.

Öngerilmeli ankrajlar, nispeten ucuz bir malzeme olduğu için diğer inşaat malzemelerine göre doğal avantaja sahiptir. Aynı zamanda dayanıklı, ateşe dayanıklı ve hava etkilerine karşı dayanıklıdır.

Diğer Yazılar